De två länderna delar gräns, sätt att resa och mycket av naturen. De skiljer sig åt i landskap, prisnivå och EU-medlemskap. Här är vad varje skillnad betyder för din resa, mätt med officiell statistik i stället för tyckande.

När du behöver det här

Läs det här om du väljer mellan en resa till Sverige och en till Norge, eller funderar på hur du ska fördela dagarna mellan dem. Sidan tar också upp skarvarna mellan länderna som planeringsguider ofta hoppar över: tullkvoter åt båda hållen, en gemensam Schengenkvot och regler för tältning som ser likadana ut men skiljer sig i detaljerna. För själva gränspassagen, se att korsa gränsen mellan Sverige och Norge.

Sverige och Norge i korthet

SverigeNorge
Typiskt landskapNästan 100 000 sjöar; skärgårdar med tiotusentals öarDjupa fjordar formade av glaciärer; ungefär 24 000 km fastlandskust in och ut ur fjordarna
YtaUngefär 450 000 km² land och inlandsvatten323 807 km² (fastlandet)
Befolkning (mitten av 2026)10,61 miljoner5,64 miljoner
EU / SchengenEU och SchengenBara Schengen
Prisnivå, hushållens konsumtion 2025 (EU = 100)121,0128,6
AllemansrättAllemansrätten, inget fast avstånd till bostäderAllemannsretten, minst 150 m från bostäder, två nätter
Stark alkohol säljs avSystembolaget (över 3,5 %)Vinmonopolet (över 4,7 %)
Arktiska norrNorrsken och midnattssolNorrsken och midnattssol

Ingen kolumn vinner. Det är vad du vill få ut av resan som avgör.

Fjordar eller sjöar: landskapen

Norges kust är genomskuren av djupa fjordar, formade av glaciärer för mer än 10 000 år sedan, enligt det norska Havforskningsinstituttet. Följer man fastlandskusten in och ut ur varje fjord blir det ungefär 24 000 km. Det här är landskapet med branta bergssidor som stupar ner i havet, och på västkusten korsar många vägar fjordarna med bilfärja.

Sveriges vattenlandskap är av ett annat slag. SMHI räknar nästan 100 000 sjöar som är större än en hektar. Bara Stockholms skärgård består av tiotusentals öar, skär och klippor.

Sverige är också det större landet, ungefär 450 000 km² land och inlandsvatten mot 323 807 km² för det norska fastlandet. Sverige har nästan dubbelt så många invånare. Hur långa avstånden i Sverige faktiskt är kan du läsa i hur stort Sverige är.

Vad det kostar: Norge och Sverige, kategori för kategori

“Skandinavien är dyrt” stämmer, men skillnaden mellan de här två länderna är inte lika stor överallt. Eurostats prisnivåindex för 2025, med EU-genomsnittet satt till 100, placerar Norge över Sverige i varje kategori som en besökare betalar för. Skillnaden är liten i vissa och mycket stor i andra:

Kategori (2025, EU = 100)NorgeSverige
Hushållens konsumtion, totalt128,6121,0
Restauranger och logi139,7123,4
Livsmedel och alkoholfria drycker133,1109,9
Alkoholhaltiga drycker226,4149,8
Persontransporttjänster167,4144,8
Drivmedel106,190,3
Fritid, sport och kultur148,3127,2

I praktiken ligger restauranger och hotell i Norge ungefär 13 % över Sverige, matvaror en hel del mer och alkohol ungefär hälften till. Den norska alkoholskatten är ungefär dubbelt så hög som den svenska, och Norges statistikmyndighet registrerade 2,5 miljarder NOK i utgifter på dagsturer utomlands under första kvartalet 2026, det mesta i Sverige.

Två förbehåll. Ett prisindex jämför genomsnittliga prisnivåer, så det är ingen resebudget: vad du gör av med beror på vad du köper. Och Sverige sänkte momsen på livsmedel från 12 % till 6 % den 1 april 2026, efter att siffrorna för 2025 hade samlats in, medan restaurangmomsen låg kvar på 12 %. En fullständig svensk budget finns i hur dyrt Sverige är.

Över gränsen: Schengen, men inte EU

Båda länderna är med i Schengenområdet, men bara Sverige är med i EU. Det gör varje gränspassage till en tullgräns, åt båda hållen, med olika gränser i varje riktning:

Det du tar medIn i Norge (besökare)In i Sverige från Norge
Sprit1 l1 l
Vin1,5 l4 l (plus 2 l starkvin)
Öl2 l16 l
Cigaretter200200
Andra varor, värdegräns6 000 NOK efter mer än 24 timmar utomlands5 000 kr med flyg eller färja, annars 3 500 kr

Varor över den norska kvoten beslagtas om de inte deklareras, och Norge höjde sina fasta straffavgifter den 1 juli 2026. Deklarera i den norska tullens Kvoteappen innan du passerar. Åt andra hållet räknas det som smuggling att gå genom Sveriges gröna fil med mer än gränserna för resor från länder utanför EU.

Två skarvar till. Schengendagarna räknas ihop: en vecka i vart land använder 14 av samma 90 dagar under en 180-dagarsperiod. Och båda länderna har anmält tillfälliga kontroller vid de inre gränserna till och med 11 november 2026, så ha med pass eller nationellt id-kort. Alla detaljer finns i att korsa gränsen mellan Sverige och Norge och tullfria mängder i Sverige.

Allemansrätten i båda länderna

Båda länderna ger alla en laglig rätt att vandra och tälta i naturen, och inget av dem tar betalt för det. Detaljerna skiljer sig:

Sverige (allemansrätten)Norge (allemannsretten)
Avstånd till bostäderInget fast avstånd; bedöms från fall till fall, utom syn- och hörhållMinst 150 m från ett bebott hus eller en stuga
Hur länge på samma platsEn natt eller tvåUpp till två nätter; längre på kalfjället eller långt från bebyggelse
Fiske i sötvattenIngår inte (gratis bara vid kusten och i de fem största sjöarna)Ingår inte
MotorfordonIngår inteIngår inte

I Norge regleras rätten i friluftsloven och gäller på mark som inte är odlad (utmark). Odlad mark får bara korsas från 15 oktober till 29 april, och bara när den är frusen eller snötäckt. I båda länderna kan skyddade områden ha egna begränsningar. Allt om Sverige finns i allemansrätten och tälta fritt i Sverige.

Norrsken och midnattssol

Båda ländernas arktiska delar har båda. Norra Norge ligger under norrskensovalen, enligt Visit Norway, och Rymdstyrelsen uppger att Kiruna har norrsken ungefär varannan klar natt. Säsongen pågår ungefär från september till slutet av mars på båda sidor. Det är molnen som avgör de flesta nätter, inte gränsen.

Norr om polcirkeln, ungefär 66,5° N, har båda länderna midnattssol på sommaren och polarnatt på vintern; i Kiruna går solen inte upp på ungefär 27 dygn. Se norrsken i Sverige och midnattssolen i Sverige.

Att resa mellan länderna

De två länderna är lätta att kombinera med tåg:

  • Nattåget Stockholm–Narvik: dagligen, via Kiruna och Abisko till Narvik i Norge. Till och med 12 december 2026 byter du i Boden; från 13 december räknar SJ med att vagnarna går hela vägen. Se nattåget till Lappland.
  • Oslo–Stockholm: SJ kör fem tåg om dagen i varje riktning.
  • Oslo–Göteborg: Vy kör dagliga tåg som tar ungefär 3,5 timmar.

Med bil tas norska vägtullar och de flesta bilfärjor ut med kamera eller tagg via AutoPASS. Lätta fordon kan inte få en tagg vid gränsen, så registrera bilen på nätet för att faktureras som vanligt. Båda länderna har egen rörlig valuta, svenska kronor och norska kroner.

Så väljer du

  • Välj Norge om fjordar, brant kust och berg som möter havet är själva poängen med resan, och budgeten tål det.
  • Välj Sverige om du vill ha sjöar, kanotpaddling, skärgårdsöar och skog, ett större land eller en lägre prisnivå med samma nordiska sätt att resa.
  • För norrsken eller midnattssol fungerar båda; välj den bas som är lättast att ta sig till och stanna flera nätter.
  • Vill du göra båda, tänk på de gemensamma Schengendagarna, packa id-handling och köp dryck inom Norges kvot.

Praktisk information

VadSverigeNorgeKontrollerat
Prisnivå, hushållens konsumtion, 2025 (EU = 100)121,0128,62026-09-25
Restauranger och logi, 2025123,4139,72026-09-25
Livsmedel, 2025109,9133,12026-09-25
Alkoholhaltiga drycker, 2025149,8226,42026-09-25
Tältning i naturenGratisGratis2026-09-25
Anmälda tillfälliga gränskontrollerTill och med 11 nov 2026Till och med 11 nov 20262026-09-25
Nattåget Stockholm–NarvikByte i Boden till och med 12 dec 2026—2026-09-25
Biljettpriser, vägtullar, färjorVarierar; kolla med operatörenVarierar; kolla AutoPASS2026-09-25

Vanliga frågor

Är Norge dyrare än Sverige?

Ja, i varje konsumtionskategori som Eurostat mäter. Prisnivåerna för 2025, med EU-genomsnittet satt till 100, ger hushållens konsumtion 128,6 i Norge och 121,0 i Sverige. Skillnaden är liten för restauranger och hotell (139,7 mot 123,4), större för matvaror (133,1 mot 109,9) och störst för alkohol (226,4 mot 149,8). Vad du själv gör av med beror på vad du köper.

Är Sverige eller Norge bäst för en första resa i Norden?

Inget av länderna är bättre; det beror på målet. Välj Norge för fjordar och branta kustberg, och räkna med en större budget. Välj Sverige för sjöar, skärgårdar, skogar och en lägre prisnivå. Båda har allemansrätt, norrsken längst i norr och midnattssol på sommaren, och samma Schengenkvot gäller i båda, så det är enkelt att kombinera dem.

Behöver jag pass för att åka från Sverige till Norge?

Båda länderna är med i Schengen, men Norge står utanför EU, så varje gränspassage är en tullgräns. Ha med pass eller nationellt id-kort: båda länderna har anmält tillfälliga kontroller vid de inre gränserna till och med 11 november 2026, och svenska polisen rekommenderar id-handling även för nordiska medborgare. Tullkvoter för alkohol och tobak gäller åt båda hållen.

Får man tälta fritt i både Sverige och Norge?

Ja. Båda länderna har en lagstadgad allemansrätt. I Norge får du tälta på mark som inte är odlad, minst 150 m från ett bebott hus eller en stuga, i upp till två nätter på samma plats utan tillstånd. Sverige har inget fast avstånd: håll dig utom syn- och hörhåll från bostäder, en natt eller två. Ingen av rättigheterna omfattar sötvattensfiske eller motorfordon.

Är norrskenet bättre i Norge eller i Sverige?

Ingen av sidorna har bättre norrsken. Norra Norge ligger under norrskensovalen, och i Kiruna i svenska Lappland visar statistiken norrsken ungefär varannan klar natt. Det är molnen som avgör de flesta nätter, så en flexibel bas och flera nätter betyder mer än vilket land du väljer. Säsongen pågår ungefär från september till slutet av mars i båda.

Hur tar man sig mellan Sverige och Norge med tåg?

Det finns tre huvudförbindelser. Det dagliga nattåget från Stockholm går via Kiruna och Abisko till Narvik; till och med 12 december 2026 byter du i Boden, och från 13 december ska vagnarna gå hela vägen. SJ kör fem tåg om dagen i varje riktning mellan Oslo och Stockholm, och Vys tåg Oslo–Göteborg tar ungefär 3,5 timmar.

Är alkohol billigare i Sverige än i Norge?

Ja, tydligt. Eurostats prisnivå för alkoholhaltiga drycker 2025 är 226,4 i Norge mot 149,8 i Sverige, och norrmän lade 2,5 miljarder NOK på dagsturer utomlands bara under första kvartalet 2026, det mesta i Sverige. Båda länderna säljer stark alkohol bara genom ett statligt monopol. Svensk alkohol in i Norge är begränsad till 1 l sprit, 1,5 l vin och 2 l öl.

Relaterade guider

Fakta kontrollerade 2026-09-25. Källor: Eurostat, SCB, SSB, Kartverket, SMHI, Havforskningsinstituttet, Naturvårdsverket, Miljødirektoratet, Sveriges riksdag, Lovdata, Tullverket, Tolletaten, Europeiska kommissionen, Trafikverket, Rymdstyrelsen, Visit Norway, Skatteverket – fullständig förteckning i ämnets källfil. Vi nämner inga företag och publicerar inga biljett- eller rumspriser. Har du hittat något som är inaktuellt? Säg till, så rättar vi det.